#DIVISION ONEDIVISION TWODIVISION THREEDIVISION FOUR
** league did not finish
2019/20Dundee A **Castlehill D**St.Andrews Uni B**No Division
2018/19Dundee ANewport Knights ANo DivisionNo Division
2017/18Dundee AKirkcaldy BNo DivisionNo Division
2016/17Dundee ADundee CNo DivisionNo Division
2015/16Dundee ADundee CNo DivisionNo Division
2014/15Dundee APerth BNo DivisionNo Division
2013/14Dundee ACastlehill DNo DivisionNo Division
2012/13Glenrothes AGlenrothes BNo DivisionNo Division
2011/12Castlehill ACastlehill DNo DivisionNo Division
2010/11Castlehill ADundee & Victoria CNo DivisionNo Division
2009/10Dundee & Victoria ANinewellsNo DivisionNo Division
2008/09Dundee & Victoria ACastlehill CNo DivisionNo Division
2007/08Glenrothes ANo DivisionNo DivisionNo Division
2006/07Castlehill AKinrossNo DivisionNo Division
2005/06Castlehill ACastlehill CNo DivisionNo Division
2004/05Castlehill ACastlehill CGlenrothes DNo Division
2003/04Perth ACastlehill B????No Division
2002/03Dundee & Victoria APerth B????No Division
2001/02Glenrothes ASt. Andrews A????No Division
2000/01Dundee & Victoria ACupar????No Division
1999/00Perth AGlenrothes B????No Division
1998/99Castlehill APerth BPerth CNo Division
1997/98Dundee & Victoria ADundee & Victoria CCastlehill FNo Division
1996/97Castlehill A????Castlehill ENo Division
1995/96Dundee & Victoria A????St Andrews BNo Division
1994/95Dundee & Victoria ADundee & Victoria BKirriemuirDundee C
1993/94Kirkcaldy A????Castlehill E????
1992/93Dundee & Victoria ADundee & Victoria BKirriemuirRAF Leuchars B
1991/92Dundee & Victoria AKinross ARAF LeucharsKinross B
1990/91Kirkcaldy ACastlehill CKinross????
1989/90Big Boys (Dundee CC)Dundee University AKirkcaldy C????
1988/89Dundee APerth BPerth CBenarty
1987/88Dundee ADundee BGlenrothesDundee University B
1986/87Castlehill ADundee University ACastlehill DVictoria E
1985/86Dundee ANairns ACastlehill CDundee E
1984/85Dundee ASt. Andrews CDundee DWest End C
1983/84St Andrews ADundee BPerth CBlairgowrie B
1982/83St Andrews AKirkcaldy BTelecoms Kirkcaldy????
1981/82St Andrews A1314ASt Andrews DPerth D
1980/81Dundee University ANairns AMenzieshill ADundee F
1979/80Dundee ASt. Andrews CNairns BSt Andrews C
1978/79Telecomms ADundee CDundee University BDundee University C
1977/78St.Andrews University ATelecomms B
1976/77Perth ADundee University A
1975/76St.Andrews University AKirkcaldy A
1974/75Dundee University ASt.Andrews University A
1973/74????Dundee C
1972/73????Dundee B
1971/72????Broughty Ferry East Church A
1970/71????J.I.L
1969/70Dundee ADundee B
#KNOCKOUT
2019/20Still to be completed (COVID-19)
2018/19Dundee A
2017/18Castlehill C
2016/17????
2015/16University of St Andrews
2014/15Castlehill C
2013/14Dundee A
2012/13Castlehill A
2011/12Castlehill A
2010/11Castlehill A
2009/10St.Andrews Uni
2008/09Castlehill B
2007/08Castlehill C
2006/07Glenrothes A
2005/06Glenrothes A
2004/05Dundee & Victoria A
2003/04Fair City
2002/03Perth B
2001/02????
2000/01????
1999/00????
1998/99????
1997/98????
1996/97Dundee & Victoria C
1995/96Dundee & Victoria A
1994/95Dundee & Victoria B
1993/94????
1992/93Dundee & Victoria A
1991/92Dundee & Victoria A
1990/91Dundee A
1989/90????
1988/89Castlehill A
1987/88Dundee A
1986/87Castlehill A
1985/86Castlehill B
1984/85Dundee A
1983/84????
1982/83????
1981/82Dundee A
1980/81St.Andrews Uni A
1979/80????
1978/79Telecomms A
1977/78Telecomms A
1976/77Dundee A
1975/76Perth A
1974/75Dundee A
#TAFCA INDIVIDUAL CHAMPIONSPRESIDENTS CUPCHALLENGE CUP
2019/20Not HeldNot HeldNot Held
2018/19Not HeldNot HeldNot Held
2017/18Not HeldNot HeldNot Held
2016/17Not HeldNot HeldNot Held
2015/16Not HeldNot HeldNot Held
2014/15David Findlay (Dundee & Victoria)Daniel Chambers (St.Andrews Uni) & James Anderson (D&V)Agnijo Banerjee (Castlehill) J14
2013/14Andrew B Burnett (Glenrothes)Declan Shafi (Castlehill) J13Harvey Duke (Dundee)
2012/13Stephen W Hogg (Dundee & Victoria))Ray Noble (Castlehill)Declan Shafi (Castlehill)
2011/12Dmitriy Payada; Michael Grove (both Castlehill)& George Pyrich (Glenrothes)Ray Noble (Castlehill)Jim McCluskey Jnr (Castlehill)
2010/11Edwin A Spencer (Dundee & Victoria); Michael Grove (Castlehill) &
Michael J Roth (Perth)
Martin M Chalmers (Castlehill)Harvey Duke (Dundee & Victoria)
2009/10Edwin A Spencer (Dundee & Victoria)Stuart Blyth (Glenrothes)Harvey Duke (Dundee & Victoria) & Declan Shafi (Castlehill)
2008/09Peter Constantinou (Dundee & Victoria)David Cumming (Dundee & Victoria)Abdesh Sayakhov (Dundee)
2007/08Edwin A Spencer (Dundee & Victoria)James Anderson (Dundee & Victoria)David Cumming (Dundee & Victoria); Bryan O`Rourke (Glenrothes)
& Lisa Paton (Castlehill)
2006/07Gunnar Jacob FM (Castlehill)Martin M Chalmers (Castlehill) & Calum Ironside (Dundee & Victoria)John Kelly; John C Robertson (both D&V) & Robert McLeod (Castlehill)
2005/06Gunnar Jacob FM (Castlehill)Neil Taylor (Glenrothes)Even A Wood (Castlehill)
2004/05Colin A McNab GM (Dundee & Victoria)Martin M Chalmers (Castlehill) ** now part of TAFCA IndNeil Taylor (Glenrothes)
2003/04Not HeldNot heldNot held
2002/03Not HeldNot heldNot held
2001/02Not HeldNot heldNot held
2000/01Not HeldNot heldNot held
1999/00Gavin Saxton (Glenrothes)Colin P Hall (Perth)Not awarded
1998/99Peter J Romilly (Dundee & Victoria)Walter J Pearson (Glenrothes); Andrew Rowe &
Frank C Stevenson (both Dundee & Victoria)
Not awarded
1997/98Peter J Romilly & Edwin A Spencer (Dundee & Victoria)Craig C Nicol & Martin M Chalmers (both Castlehill)Not awarded
1996/97David Findlay (Dundee & Victoria)Robert Burnett (Dundee)Barrie Fraser (Castlehill)
1995/96Graeme SS Fyfe (Kinross); Graham Mooney (Castlehill) &
Edwin A Spencer (Dundee & Victoria)
Easter event; Craig C Nicol (Castlehill)Challenge Shield donated by Dundee & Victoria Chess Club
1994/95????Not awarded
1993/94Andrew B Burnett (Glenrothes)Dominic R Beedie (Castlehill) & Robert Lawson (Kirkcaldy)
1992/93Robert E Clapham (Castlehill) & Jonathan T King (Dundee)
Winter winners: Carey A Wilman & Ian A McNab (both Castlehill)
Dominic R Beedie; Brydon G McLafferty (Castlehill) & Hugh Gourlay (Perth)
Winter winners: David Stalker (Glenrothes) & Frank C Stevenson (Dundee)
1991/92Andrew B Burnett (Glenrothes); Paul E Roberts (Edin) &
Walter Burnett (Wandering Dragons)
Richard W Weston (Castlehill)
1990/91Robert Jackson (Castlehill)James Anderson (Dundee & Victoria)
1989/90Robert E Clapham (Castlehill)Branislav Sudjic (Kirkcaldy)
1988/89Robert E Clapham (Castlehill)David L Kleppang (Castlehill)
1987/88Paul A Motwani (Dundee & Victoria)Walter Burnett (Wandering Dragons)
1986/87Paul A Motwani (Dundee & Victoria)David R Reid (Castlehill)
1985/86T.G Blake (England)
1984/85David R Reid (Castlehill)
1983/84Guy M Argo (Phones)
1982/83Tavis R Reddick (Kirkcaldy)
1981/82R Graham (????)
1980/81Adam Tyton (Kirkcaldy)
1979/80W Lowe (????)
1978/79J.G Motwani (????)
1977/78Kenneth A Wilson (Perth)
1976/77
#TAFCA ALLEGRO CHAMPIONSCASTLEHILLDUNDEEKIRKCALDYNEWPORT KNIGHTSPERTH
2019/20Jacques Ophoff (Dundee)Andre Babin (Castlehill)David Findlay (Dundee)Andre Babin (Castlehill)Jacques Ophoff (Dundee)Jacques Ophoff (Dundee)
2018/19Alastair Dawson & Alan P Borwell (both Dundee)Andy Rowe (Castlehill)David Findlay (Dundee) &
Declan Shafi (Castlehill)
Alan P BorwellEuan Dawson (Castlehill)Alastair Dawson; Zdenek Swaczyna (both Dundee) &
Gwenole Le Feuvre (Perth)
2017/18Not held
2016/17Not held
2015/16Andrew Ward (St.Andrews Uni)6 round Swiss
2014/15David Findlay (Dundee & Victoria)6 round Swiss
2013/14Stephen W Hogg (Dundee & Victoria)6 round Swiss
2012/13Edwin A Spencer & Stephen W Hogg (both D&V)6 round Swiss
2011/12Alan P Borwell (Dundee & Victoria)6 round Swiss
2010/11Peter Constantinou FM (St.Andrews Uni)6 round Swiss
#TAFCA JUNIOR WINNERS
2019-20Rishi Vijayakumar (Castlehill) J8
2018-19Ramit Kanodia (Castlehill)
2017-18Ben Volland (Castlehill)
2016-17Aaron Gourley (Perth)
2015-16Euan Dawson (Castlehill)
2014-15Agnijo Banerjee (Castlehill)
2013-14Marco Aboim (Perth)
2012-13Declan Shafi (Castlehill)
2011-12
2010-11Declan Shafi (Castlehill)
2009-10Kiron Roy (Kinross)
2008-09Renat Chakirow (Glenrothes)
2007-08George Robertson (Perth)
2006-07Jamie Hookham (Kinross)
2005-06Karen Ramsey (Carse of Gowrie)
2004-05Ewan Taylor (Carse of Gowrie)
2003-04Liam Baldwin (Fair City)
#CHAMPIONS
2019-20Ray Flood (Dundee)
2018-19Ray Flood (Dundee)
2017-18David J Findlay (Dundee)
2016-17Aaron Gourlay J15 (Perth)
2015-16David J Findlay (Dundee)
2014-15David J Findlay (Dundee)
2013-14Andrew Burnett (Glenrothes)
2012-13Ray Noble (Castlehill)